RSS

Szkoła Katedralna Poznań

Czytane nocą...


Temat: LEGNICA CANTAT 38 termin nadyłania zgłoszeń przedłużony!
Zespoły zakwalifikowane do Legnica Cantat.

Chór Akademicki Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie
Tomek Hynek

Miejski Chór Żeński LOGOS Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu
Elżbieta Naklicka

Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej
Jan Borowski

Chór Kameralny ARS CANTATA Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie
Andrzej Borzym

Młodzieżowy Chór Mieszany SZCZYGIEŁKI Ogniska Pracy Twórczej w Poniatowej
Dagmara Matysik

Dziecięcy Chór MARZENIE Ośrodka Kultury w Wieliszewie
Stanisław Kmieciak

Chór Dziewczęcy SKOWRONKI Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
Alicja Szeluga

Akademicki Chór HARMONIA Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie
Izabella Zielecka-Panek

Zespół Wokalny „6na6”, Rybnik
Michał Myszor

Kameralny Zespół Muzyki Północno-Wschodniej i Popołudniowej PRO FORMA, Olsztyn
Marcin Wawruk

Męski Zespół Wokalny CONCENTUS w Tarnowie
Piotr Kuczek

Chór Kameralny QUATTRO VOCI z Krakowa
Artur Sędzielarz

Chłopięcy Chór Katedralny PUERI CANTORES TARNOVIENSES w Tarnowie
ks. Andrzej Zając, ks. Grzegorz Piekarz

Zespół Wokalny LEGE ARTIS przy Kościele Garnizonowym p. w. św. Agnieszki w Krakowie
Agnieszka Trela

Chór Kameralny Politechniki Wrocławskiej AXION z Legnicy
Jarosław Lewków

Chór Młodzieżowy Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Legnicy
Ilona Szewerniak
Źródło: chor.fora.pl/a/a,468.htmlTemat: Koncert kolęd z cyklu MUSICA SACRA - Poznań, 13.I.2008
KONCERT KOLĘD

Poznań, 13 stycznia, godz. 17, Katedra na Ostrowie Tumskim

Chór Katedralnej Szkoły Muzycznej
Karolina Piotrkowska- Sobczak - dyrygent
Daria Witlewska - akompaniament


SCHOLA CANTORUM GULTOVIENSIS
Karolina Piotrowska-Sobczak - dyrygent

Poznański Chór Dziecięco – Młodzieżowy CAMPANELLI
Beata Sibrecht - dyrygent
Maria Wajdzik - akompaniament
Kaja Warczyńska - skrzypce


Chór Dziewczęcy SKOWRONKI
Alicja Szeluga - dyrygent
Benigna Jaskulska - przygotowanie wokalne
Natalia Solarek - fortepian
Marcin Rausz - instrumenty perkusyjne
Teresa Nowak - choreografia

szczegółowy program: www.chor-skowronki.pl
Źródło: chor.fora.pl/a/a,1167.html


Temat: : pytam o Małachowiankę. Wiecie, że nie jest najstarsza?
No dziękuję, że moja heretycka wątpliwość została poruszona, niemal rozwiązana. W każdym razie poznałem absolwentów Asnyka, którzy są pewni tego jak to, że słońce wstanie, że ich szkoła to wszechstarsza szkoła najwszechpolski. W każdym razie miło by było żeby jednak kaliska szkoła była jeszcze starsza, bo mielibyśmy wtedy dowód, że z tym szkolnictwem średniowiecznym w Polsce aż tak tragicznie nie było jak powiadają coniektórzy znawcy.
No, a ja też chodzę do starej szkoły. Młodszej od Waszej o jakieś 123 lata. Scholae ad Sanctam Mariam Magdalenam Posnaniae, czyli Liceum Św. Marii Magdaleny w Poznaniu. W monografiach pisze się o niej, że powstała w 1302 lub 1303 roku i była być może pierwszą polską szkołą dla świeckich, bo uczono tam scholastyki jako przygotowania do wstąpienia do szkoły katedralnej. Tradycję ma nieprzerwaną. Też ma znanych absolwentów (ks.Żelazek, ks.Wolniewicz, Dega, Stuligrosz, Cegielski, Szamarzewski, ks.Wujek, Ratajski, Staszic, Kasprowicz, Strzelecki (Edmund) i wielu innych). Też mieliśmy obserwatorium astronomiczne, ale władze pruskie zabrały...
Źródło: malachowianka.plock.org.pl/forumgamma/viewtopic.php?t=2184


Temat:
Proszę Sarenko życiorys swiętego.
**********Opis:
Urodził się w Szczepanowie około 1030 roku. Uczył się w szkole katedralnej. Możliwe, ze również za granicą (Paryż?). Święcenia kapłańskie przyjął w 1060 roku. W dwanaście lat później został biskupem Krakowa. Dał się poznać jako pasterz gorliwy ale i bezkompromisowy. Konflikt, który wybuchł pomiędzy królem Bolesławem a biskupem Stanisławem jego powód do dzisiaj nie jest w pełni jasny być może chodziło o niemoralne życie monarchy lub obronę poddanych przed jego surowością miał tragiczny finał. Biskup Szczepanowski został zabity przez drużynę królewską (lub samego króla?) podczas Mszy św., którą celebrował 11 kwietnia (lub 8 maja) 1079 roku w kościele św. Michała na Skałce. Ciało Świętego poćwiartowano. W kilka lat później przeniesiono je do katedry na Wawelu, gdzie spoczywa do dzisiaj. Po dokonaniu zbrodni król musiał uciekać z kraju według tradycji został mnichempokutnikiem w klasztorze benedyktyńskim w Osjaku. Biskupa Stanisława, jako pierwszego Polaka, ogłoszono świętym w Asyżu. Św. Stanisław jest patronem Polski; archidiecezji gdańskiej, gnieźnieńskiej, krakowskiej, poznańskiej, warszawskiej, diecezji: chełmińskiej, lubelskiej, płockiej, sandomierskiej, tarnowskiej. Jan Paweł II nazwał go "patronem chrześcijańskiego ładu moralnego". W ciągu wieków przywoływano legendę o zrośnięciu się rozsieczonego ciała św. Stanisława. Kult Świętego odegrał w XIII i XIV wieku ważną rolę historyczną jako czynnik kształtowania się myśli o zjednoczeniu Polski. Wierzono, ze w ten sam sposób jak ciało św. Stanisława połączy się i zjednoczy podzielone wówczas na księstwa dzielnicowe Królestwo Polskie.
-------------------------------
Swrdecznie pozdrawiam i zachęcam do przeczytania ksiazki,,Żywoty Świętych".
Źródło: wierzacychrzescijanin.fora.pl/a/a,257.html


Temat: Poznań: Kino Malta zniknie z mapy miasta
Poznań niebawem stanie się miastem molochów: wielkie imprezy sportowe i kulturalne, ogromne obiekty. Zatraci jednak swój niepowtarzalny klimat. Powoli znikają z mapy miasta małe kina, które jeszcze parę lat temu były rajem dla kinomanów.

Niedawno garstka widzów uczestniczyła w ostatnim seansie w kinie Amarant, a niebawem ostatni widzowie obejrzą film w kinie Malta. Prawdopodobnie stanie się to już za dwa miesiące. Maltoholicy, czyli ci wszyscy, którzy kochają dobre filmy i to niewielkie położone na obrzeżach Poznania kino, staną się bezdomni.

Budynek, w którym znajduje się kino, jest własnością kurii, która od kilku lat postanowiła, że chce go odzyskać i wykorzystać na swoje potrzeby. Zapadły już decyzje o tym, że ma się tam znajdować siedziba Katedralnej Szkoły Chóralnej. Przez kilka miesięcy trwać będzie tam remont generalny, jesienią wprowadzą się uczniowie.

- Przykro mi, że trzeba będzie stąd odejść - mówi Robert Dorna, szef Kina Malta. - Kuria ma jednak prawo zrobić z budynkiem to, co uważa za słuszne. Na razie cały czas szukamy alternatywnego rozwiązania, tak by to kino zupełnie nie zniknęło z mapy miasta - tłumaczy R. Dorna.

W ten sposób przestanie istnieć ostatnia placówka kulturalna przeznaczona dla mieszkańców Śródki. Kino Malta będzie można już tylko oglądać na starych zdjęciach i w filmie "Czas surferów" Jacka Gąsiorowskiego.

Cały czas o przetrwanie walczą jeszcze Rialto na Dąbrowskiego, Muza na św. Marcinie i Apollo na Ratajczaka. Te, które kiedyś znajdowały się na obrzeżach miasta i na osiedlach, dawno już nie istnieją. Ostatnie z nich, czyli Malta zniknie wiosną.

Szkoda, że poznańscy urzędnicy i ludzie odpowiedzialni za kulturę szukają pomysłów daleko od swojego miasta. Nie pomagają natomiast instytucjom, które od lat są z tym miejscem związane i ludziom, którzy mają pomysły. Wystarczy wspomnieć: Polski Teatr Tańca, Balet Poznański, Teatr Muzyczny, Teatr Strefa Ciszy, Kino Malta. Czy rzeczywiście dla nich brakuje tutaj miejsca?
Źródło: poznaniacy.com/viewtopic.php?t=327


Temat: kinowych watkow ciag dalszy
i stalo sie - dzis ostatnie seanse w kinie Malta przy Filipinskiej
moje ulubione kino w Poznaniu

Od poniedziałku zaczynają przeprowadzkę. - Chcieliśmy pożegnać Maltę z wielką pompą, mieliśmy być częścią projektu "Drugie Miasto", planowanego przez poznańskich artystów na Śródce 21 maja, ale raczej do tego czasu w tym miejscu nas już nie będzie - mówi smutno dyrektor kina.

Pierwsze projekcje odbywały się w budynku przy ul. Filipińskiej 5 już przed wojną. Okazjonalnie także w pierwszych latach po jej zakończeniu, ale właściwa historia kina rozpoczyna się w 1958 r. Pomysł, by ulokować je w dzielnicy Nowe Miasto - odciętej od kulturalnego centrum miasta - okazał się strzałem w dziesiątkę. Nazwano je "Malta" i tak zostało do dzisiaj.

Pan Marian mieszka przy ul. Bydgoskiej. W Malcie był 20 lat temu na "Walce o ogień". - Teraz wystarcza mi wideo i telewizja, ale smutno mi z powodu przenosin kina. To kawał historii dzielnicy, a dla wielu osób - symbol ich dzieciństwa - mówi.

W latach 80. kiedy kino, jako instytucja, przechodziło w Polsce największy kryzys, Malta została zamknięta na dwa lata. Budynek pełnił wtedy funkcję dyskoteki, robotniczego domu kultury, a nawet magazynu środków przeciwpożarowych. W 1987 r. sala przeszła remont, a seanse wróciły na dobre.

W 2005 r. do głównej Sali Marilyn dołączyła najmniejsza w Poznaniu (licząca tylko 30 miejsc) Sala Charlie.

Niedawno o budynek przy ul. Filipińskiej 5 upomniał się jej właściciel - poznańska kuria. Po wakacjach planuje przenieść tam Katedralną Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną. Dlatego Malta musi się wynieść.

- Śródka bez Malty to nie będzie to samo. Kino Malta to jedyne, niepowtarzalne miejsce w Poznaniu. To takie miejsca tworzą klimat, charakter miasta i o nie trzeba dbać, pielęgnować, wspierać, a nie zamykać - pisze Agnieszka Gostyńska na Facebooku.

Nowy adres: ul. SłowackiegoZa około dwa miesiące kino rozpocznie swoje drugie życie w Domu Tramwajarza przy ul. Słowackiego, w miejscu zamkniętego pod koniec stycznia kina Amarant. - Niebawem ZKZL oficjalnie przekaże budynek Estradzie Poznańskiej, która będzie zawiadywać tym miejscem. Planujemy przenieść tam kilka bezdomnych instytucji kultury, w pierwszej kolejności kino Malta - mówi wiceprezydent Poznania Sławomir Hinc.

Dyrektor Robert Dorna: - Zabieramy ze sobą krzesła, projektory, dekoracje, a także zabytkowy czerwony neon z napisem "Kino Malta", który właśnie jest remontowany przez ekipę z Galerii Starter.

W budynku Domu Tramwajarza nie ma miejsca na dwie sale projekcyjne - jak to było na Śródce. Będzie działać tylko jedna.

za poznan.gazeta.pl
Źródło: stk.ae.poznan.pl/forum/viewtopic.php?t=330


Temat: III Ogólnopolski Konkurs - Ars Liturgica 25 X 2008 Gniezno
Znalezłem wyniki konkursu .

Grand Prix

Grand Prix oraz Nagrodę Prezydenta Jacka Kowalskiego w kategorii chórów świeckich przyznano Chórowi Kameralnemu Akademii Medycznej we Wrocławiu z dyrygentem Agnieszką Franków-Żelazny. Natomiast Grand Prix w kategorii chórów kościelnych i Nagrodę Arcybiskupa Metropolity Gnieźnieńskiego Henryka Muszyńskiego otrzymał Chór Epifania z Warszawy, któremu dyryguje Wiesław Jeleń


W kategorii chórów kościelnych

Złoty Dyplom
- Epifania – Warszawa – 92 pkt. (dyrygent Wiesław Jeleń)
- Chór Kameralny "Ars Cantata" – Warszawa – 91 pkt. (dyrygent Borys Somerschaf)

Srebrny Dyplom
- Chór "Maria Victoria" – Poznań – 81 pkt. (dyrygent Agnieszka Gil)

Brązowy Dyplom
- Chór Beati Cantores – Głogów – 74 pkt. (dyrygent Barbara Walendziak)
- "Ab imo pectore" – Chór Kameralny z Ożarowa Mazowieckiego – 73 pkt. (dyrygent Mariusz Latek)
- Miejsko-Parafialny Chór Cantores Misericordiae – Ząbki – 72 pkt. (dyrygent Sylwester Mulik)
- Chór Kościelny "Gloria" – Żory – 71 pkt. (dyrygent Ewa Adamczyk-Ścibik)
- Vincentinum – Bydgoszcz – 70 pkt. (dyrygent Dariusz Rynkowski)

W kategorii chórów świeckich

Złoty Dyplom
- Chór Kameralny Akademii Medycznej we Wrocławiu – 100 pkt. (dyrygent Agnieszka Franków-Żelazny)
- Chór Żeński ZSM im. I. J. Paderewskiego "Schola Cantorum Bialostociensis" – Białystok – 98 pkt. (dyrygent Inga Poąkute)
- Chór Kameralny „Akolada" – Bydgoszcz – 98 pkt. (dyrygent Renata Szerafin-Wójtowicz)
- Chór Kameralny Vivid Singers – Łódź – 98 pkt. (dyrygent Dawid Ber)
- Zespół Męski „Gregorianum" – Warszawa – 97 pkt. (dyrygent Berenika Jozajtis)
- Chór Dziecięcy „Gioia di cantare" ZSM w Toruniu – 96 pkt. (dyrygent Renata Szerafin-Wójtowicz)
- Akademicki Chór „Bel Canto" Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii TWP w Olsztynie – 96 pkt. (dyrygent Jan Połowianiuk)
- Chór Żeński „Primo" I LO w Bydgoszczy – 94 pkt. (dyrygent Monika Wilkiewicz)
- Towarzystwo Śpiewacze „Lutnia" – Zgierz – 93 pkt. (dyrygent Dawid Ber)
- Chór Wyższej Szkoły Administracji Publicznej im. Stanisława Staszica w Białymstoku – 92 pkt. (dyrygent Anna Olszewska)
- Cartusia – Kartuzy – 91 pkt. (dyrygent Małgorzata Kuchtyk)
- Chór „Ars Vocale" Instytutu Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – 91 pkt. (dyrygent Katarzyna Bojaruniec)

Srebrny Dyplom
- Stowarzyszenie Śpiewacze „HARMONIA" – Łódź – 89 pkt. (dyrygent Jerzy Rachubiński)
- Zespół Wokalny ARS CHORI – Warszawa – 88 pkt. (dyrygent Zbigniew Tupczyński)
- Imprevisti – Warszawa – 88 pkt. (dyrygent Marta Czarkowska)
- Piena Voce – Unisław – 81 pkt. (dyrygent Mariusz Bartkowski)

Brązowy Dyplom
- Młodzieżowy Chór „Kantele" – Słupsk – 77 pkt. (dyrygent Jolanta Otwinowska)
- Żeński Chór "Cantilena" – Włoszakowice – 75 pkt. (dyrygent Mariola Jagodzik)
- Poznańscy Madrygaliści im. Wacława z Szamotuł – 74 pkt. (dyrygent – Jerzy Fischbach

Nagroda Specjalna Starosty Gnieźnieńskiego: Chór Żeński ZSM im. I. J. Paderewskiego „Schola Cantorum Bialostociensis" – Białystok (dyrygent – Inga Poąkute)

Nagroda Specjalna Proboszcza Parafii Katedralnej w Gnieźnie: Chór Kameralny „Akolada" – Bydgoszcz (dyrygent Renata Szerafin-Wójtowicz)

Nagroda Specjalna Piotra Gruszczyńskiego, Senatora RP: Chór Kameralny Vivid Singers – Łódź (dyrygent – Dawid Ber)

Nagroda Specjalna Dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Gnieźnie: Zespół Męski „Gregorianum" – Warszawa (dyrygent Berenika Jozajtis)

Nagroda Specjalna Dyrektora Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie: Chór Dziecięcy „Gioia di cantare" ZSM w Toruniu (dyrygent Renata Szerafin-Wójtowicz)
Źródło: chor.fora.pl/a/a,1151.html